2010. szeptember 14., kedd

Újra Ausztráliában

Szóval visszatértünk Ausztráliába immáron Állandó Lakosként! Petinek kellett szigorúan elsőként az országba lépni, ez volt A kikötés! :-) Amúgy nem volt se ceremónia, se kedves köszöntés a hajnali vámnál. Mondjuk nem is számítottunk rá. Viszont vicces volt, hogy igazából annál az ablaknál álltunk sorba ahol kizárólag ausztrál útlevéllel lehet belépni az országba. Ez amúgy azért volt, mert valahogy egyszerre rengeteg gép szállt le, és egy kellemes egyórás sorbanállás várt mindenkire, szóval kinyitottak minden kaput.

Viszont barátok, ismerősök, munkaadók részéről nagyon kellemes volt, hogy mindenki úgy fogadott minket, hogy "az új ausztrálok". Egy idejig nagyon pislogtunk, hogy de hát még nem vagyunk állampolgárok, de úgytűnik az már kisebb dolog.

Úgy döntöttünk, hogy Sydney-ben maradunk még néhány hetet, amíg lerendezzük a dolgot a munkahelyekkel, az iskolámmal és amíg találnuk valami szállást Adelaide-ben.

A munkahelyeken nagyon sajnálták, hogy elmegyünk, de hát megértették, végülis mi mást tehettek volna...

A sulival is sikerült megegyezkedni valahogyan. Az a lényeg, hogy az iskola szabályzata szerint 3 hónappal előre be kell jelenteni, hogyha el kívánjuk hagyni az iskolát. Na most a letelepedési engedély vízumnak pont az a lényege, hogy az ember nem tudja, hogy pontosan mikor kapja meg, ezért ugye nem is jelenti be az iskolának, hogy kiiratkozik, merthogy akkor meg a diákvízumát fogja elveszíteni , és könnyen a földre eshet a két pad között. Igen-igen, helyeseltek az iskolában, ez a 22-es csapdálya, de ez van.
Szóval ki kellett fizetnünk a következő 3 havi tandíjat is. Illetve mint megtundam sokan választják hogy nem fizetik ki, de az a tartozás ott marad életük végéig, az iskola nem vonja vissza bizonyos idő után, viszont nem is megy a pénze után. DE nem ad ki semmilyen papírt az addig elvégzettek után.

Úgyhogy egyrészt nem szeretem ha tartozásom van, másrészt nagyobb veszteség lett volna hogy elvégeztem egy évet de semmilyen nyoma nincs, mint kifizetni még három hónapot.

Viszont mondtam a suliban, hogy nem tudok maradni a negyedév végéig. Erre mondta a tanárnőm hogy ne aggódjak, be fogom tudni fejezni idő előtt is. Járjak be amennyit tudok, és majd összehozzuk valahogy! :-) Szóval nagyon rendesek és segítőkészek voltak.

Aztán sikerült ideiglenes szállást is találnunk Adelaide-ben, úgyhogy az augusztus 20.-a lett kitűzve az indulás napjának.
Egy nagy feadat volt így hátra, összecsomagolni az egy év alatt összegyűlt cuccunkat (ami jóval több mint gondoltuk) és útra kelni!
Ez a csomagolás dolog már a kisújjunkban van, annyit költöztünk az utóbbi években, de azért egy művészet volt az autóba beférni. Nem is tudtunk, úgyhogy egy csomag, majd kettő, három, négy... végül összesen öt csomag került feladásra, a többit be tudtuk préselni a kocsiba, de úgy, hogy abba már egy szalmaszál nem fért volna be.

2010. szeptember 10., péntek

Magyarországon

Az otthoni látogatás felemásra sikeredett. Egyrészt mindent elintéztünk ami igazán fontos volt, másrészt a kellemesebbére, a rokonokkal, barátokkal való találkozásra alig kerülhetett sor. Viszont örömmel jelentem, hogy immáron a „legmagasabb végzettsége” rubrikába nem az érettségit kell beírnom! :-) Angolul ilyen szépen hangzik: Master of Political Science! Az eredményem is jó, egész konkréten jó, vagyis 4-est kaptam. A diplomamunka 5ös lett az államvizsga meg 4-es.

Szerencsésen túlestem a bölcsességfog műtéten is és minden más orvosi dolgot is sikerült elrendezni. Nem mintha itt nem lennének orvosok, csak diákvízummal drága lett volna itt fogászkodni stb. Szerencsére az új vízummal már egész sok orvosi ellátás ingyenes lesz!

Azért jól éreztük magunkat, sokszor puszilunk mindenkit, és reméljük, hogy a következő hazalátogatás már kevesebb kötelező programmal lesz tarkított!

Vízumügyek

Szeptemberben diákvízummal érkeztünk Ausztráliába, mint arról már írtam korábban is, de a fő cél az állandó lakosi vízum megszerzése volt. Ehhez nagyjából már minden pontunk, minden papírunk meg volt szeptemberben is, a vízumintézés azonban egy hosszadalmas, fáradságos és nem egyszerű procedúra. Kell türelem kivárni! Ezért is döntöttünk úgy hogy ezt a procedúrát innen Ausztráliából járjuk végig, illetve szükség volt az angol nyelvvizsgákra, amit szintén könnyebb úgy lerakni, ha az ember nyelvi környezetben tanulja az angolt. A két nyelvvizsgát sikeresen abszolváltuk, így nem maradt más hátra, mint előre! (Ez az a bizonyos sokat emlegetett IELTS vizsga)

Azok kedvéért akik nem tudják (akinek a fülén folyik ki azoktól elnézést): a szakmai alapú bevándorlás rendszerében 120 pontot kell elérni meghatározott feltételek alapján. Nekünk hála Istennek meg volt a 120 pont, még több is, így nyugodt szívvel intéztük a dolgainkat. Azon gondolkodtunk azonban, hogy nem biztos hogy végig akarjuk várni a 3 éves várólistát, (mert mostanában ennyi az ügyintézés ideje hacsak nincs valamilyen gyorsító tényező).

Gyorsító tényező például az, ha vállalod, hogy Ausztrália egy kevésbé frekventált városába (értsd: NEM Sydney) költözöl. Így Perth és Adelaide felé kacsingattunk. (Ezt hívják State Sponsorshipnek – állami szponzorációnak) Míg ezen gondolkodtunk történt azonban, hogy eltöröltek egy bizonyos, számunkra pontokat eredményező listát (MODL lista), és ezzel nem hogy 120 pontunk nem volt, hanem még kevesebb lett. Így amin addig csak gondolkodtunk, egyetlen lehetősséggé vált. Ugyanis, ha az ember State Sponsorshippel pályázik, akkor más a pontozás rendszere, annak pedig megfeleltünk.

Választásunk Adelaidre esett, voltunk ott, nagyon tetszett, erről a kirándulásról már írtam korábban is.

Így beadtuk a papírokat, és vártuk, hogy Dél-Ausztrália vajon szponzorál-e minket. És igen! Szuper, mondtuk, akkor most be lehet adni a papírokat magáért a letelepedési engedélyért,( vagyis az újabb vízumért.) Úgyhogy néhány héttel és milliónyi papírral később már a vízumkérelmünk is be volt nyújtva! Csak kellemes adalékként mondom, hogy itt a másolatok hitelesítését a Justice of piece címmel rendelkező emberek végzik, teljesen ingyen! Még jó is, mert Magyarországon ezért egy kisebb lakás árát fizettük volna ki. Értsd: ennyi papírt kérnek!!!!


Így aztán teltek a hetek és vártuk azt a bizonyos emailt. Közben lassan közeledett a magyarországi utunk is. Indulás előtt nem sokkal megkaptuk az ügyintézőnket is, aminek azért örültünk nagyon, mert ez már azt jelenti, hogy nincs sok hátra az elbírálásig! Így gyorsan beadtuk a még hiányzó papírokat, a kötelező orvosi vizsgálatra pedig már Magyarországon került sor!

Aztán otthon is egyik esemény követte a másikat, és az utolsó hét hajrájában megérkezett a vízum is!!!! Úgyhogy irány Bécs, merthogy ott kerül a matrica az útlevélbe, és ezzel ÁLLANDÓ LAKOSI VÍZUM-TULAJDONOSOK LETTÜNK!!!! :-)

Hol is tartottam....

Most nézem, hogy legutóbbi bejegyzésem időpontja április 25-e! Hát azóta sok víz lefolyt a Dunán – ahogy mondani szokás, és velünk is nagyon sok minden történt. (Ez ennél unalmasabban már nem is hangozhatna, ami fura, mert minden volt csak unalom nem...)
Hogy ne egy végeláthatatlan hosszúságú cikket kelljen végigolvasnotok, több kisebb tematikai egységben igyekszem beszámolni, a velünk történtekről.